Wydarzenia

Wystawa Grand Press Photo 2017 w Galerii Amber

24.02 - 15.03, 09:00 - 21:00

Ponad 200 zdjęć wykonanych przez najlepszych fotoreporterów w Polsce można było obejrzeć w Galerii AMBER a to wszystko w ramach wystawy Grand Press Photo 2017, która zawita w lutym do Kalisza. Na wystawę zapraszają: magazyn „Press” oraz Galeria Amber.

Zaprezentowanych zostało 68 finałowych zdjęć pojedynczych, 10 fotoreportaży, dwa nagrodzone projekty dokumentalne i jedno portfolio (nowa kategoria). Autorem Zdjęcia Roku jest Anna Bedyńska – a zwycięska fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę, która poświęciła życie na walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej (gdzie spędził 13 lat), udowadniając, że jest jednak niewinny. Wśród zdjęć pojedynczych i fotoreportaży nagrody przyznano w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W nowej kategorii Portfolio mogli konkurować studenci szkół fotograficznych, wydziałów i kierunków ze specjalizacją fotografia, którzy nie zajmują się zawodowo fotografią prasową. Te wyjątkowe prace wybrało jury spośród 5,2 tys. nadesłanych na konkurs.

Na wystawie zobaczyliśmy m.in. przemawiające do wyobraźni zdjęcie zrobione podczas zamieszek pod komisariatem ze Wrocławiu, gdzie zmarł 25-letni Igor Stachowiak; mocny kadr z Czarnego Marszu w Katowicach; urzekającą pięknem fotografię znad jeziora Urma w Iranie, która otrzymała Nagrodę Nikona - Mecenasa Konkursu. Oglądając wystawę, przypomnimy sobie m.in. przeżycia, jakie towarzyszyły Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie; poznamy opowieść o „boskich dzieciach” w Tajlandii i przyczynach popularności lalek reborn w Polsce; zobaczymy obrazy z romskiego osiedla w słowackich Koszycach; przerażający reportaż z wojny narkotykowej na Filipinach; autorski zapis podróży po Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych z małym aparatem kompaktowym na kliszę – oraz wiele innych historii opowiedzianych kadrami przez fotoreporterów, którzy potrafią dostrzec to, co inni często pomijają.  

Wystawa finałowych zdjęć Grand Press Photo 2017 prezentowana była w Galerii AMBER do 15 marca.

 


Mecenasem Grand Press Photo 2017 jest Nikon.

Partnerami konkursu i wystaw są: Adobe Stock i Provident

Partnerami wystaw są: Drukarnia Andrus i thyssenkrupp Materials Poland S.A.

Partnerem głównym wystawy miejskiej jest Galeria Amber

Partnerem: FB Antczak

Patronami medialnymi: „Ziemia Kaliska”, Naszemiasto.pl oraz radio Eska

 


Powrót
Oceń nas